Jak pływanie może poprawić twoje zdrowie: Przewodnik dla początkujących o korzyściach płynących z pływaniaPływanie to mało wymagające ćwiczenie, które może przynieść wiele korzyści dla Twojego ciała i umysłu. W rzeczywistości pływanie jest jednym z niewielu zajęć, które angażują prawie wszystkie mięśnie ciała, spalają tłuszcz, poprawiają elastyczność i budują wytrzymałość w tym samym czasie. Nie jest tajemnicą, że pozostawanie aktywnym może poprawić jakość Twojego życia i przedłużyć Twoje lata. Regularne ćwiczenia są związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego i niektórych rodzajów raka. Przy tak wielu korzyściach płynących z dodania nawet niewielkiej ilości pływania do swojej cotygodniowej rutyny, nadszedł czas, abyś zrobił plusk dzięki tym wskazówkom, jak pływanie może poprawić Twoje zdrowie.

Spalaj kalorie i utrzymuj wagę

Pływanie jest ćwiczeniem o niskim wpływie, co oznacza, że minimalnie obciąża stawy i kości. To sprawia, że jest to świetna opcja dla osób, które wracają do zdrowia po kontuzji, mają bóle stawów lub artretyzm. Podczas gdy pływanie nie spala tak wielu kalorii jak inne ćwiczenia aerobowe, nadal możesz spalić setki kalorii podczas każdej sesji pływania w zależności od prędkości, skoku i kopnięcia. Osoba, która ma 160 funtów może spalić około 500 kalorii w półgodzinnym pływaniu. Aby stracić jeden funt tłuszczu, musisz stworzyć deficyt kaloryczny 3,500 kalorii, co oznacza, że musisz pływać przez około trzy godziny tygodniowo, aby utrzymać swoją obecną wagę. Jeśli chcesz schudnąć, możesz zwiększyć czas pływania lub dodać ciężary do swojej rutyny.

Wzmocnij mięśnie

Pływanie to trening całego ciała, co oznacza, że może pomóc Ci zbudować mięśnie i zapobiec kontuzjom. Woda podtrzymuje ciężar Twojego ciała, więc możesz się bardziej wysilić niż w przypadku innych form ćwiczeń, np. biegania. To może pomóc Ci zbudować mięśnie i spalić więcej kalorii poprzez zwiększenie tętna. Górna część ciała pływaka jest jedną z najbardziej rozwiniętych grup mięśniowych w organizmie. Używasz swoich ramion, barków i pleców, aby przeciągnąć się przez wodę, więc to one przyciągają najwięcej uwagi. Ale co z nogami? Może nie są tak widoczne, ale są równie ważne dla Twojego ogólnego zdrowia i samopoczucia, a nie poświęca się im tyle samo uwagi. Kiedy pływasz, Twoje nogi są aktywnie zaangażowane w każde pociągnięcie, więc mogą korzystać z tych samych korzyści związanych z siłą i spalaniem kalorii, co górna część ciała.

Zwiększenie elastyczności i zakresu ruchu

Pływanie to trening całego ciała, który angażuje Twoje mięśnie i stawy, pomagając Ci utrzymać zdrowy zakres ruchu w stawach. Angażując mięśnie podczas każdego treningu, pomagasz zwiększyć swoją elastyczność, zwiększając ich zakres ruchu. Jest to szczególnie ważne z wiekiem, kiedy nasze mięśnie w naturalny sposób stają się mniej elastyczne. Starzenie się może również prowadzić do sztywności i bezruchu stawów, co może być bolesne i ograniczać zakres ruchu. Pływanie jest ćwiczeniem o niewielkim wpływie na stawy, co oznacza, że może pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji i zwiększyć elastyczność z czasem. Możesz zwiększyć swoją elastyczność jeszcze bardziej, włączając statyczne rozciąganie do swojej rutyny rozgrzewkowej przed pływaniem.

Poprawia wydolność oddechową i funkcjonowanie płuc

Pływanie to mało wymagająca aktywność, która buduje wytrzymałość i podnosi tętno, co oznacza, że może poprawić funkcję płuc i pojemność oddechową. Zwiększając tętno, zwiększasz również przepływ krwi do płuc i poprawiasz ich zdolność do wymiany tlenu i dwutlenku węgla. Badanie przeprowadzone przez University of Nebraska Medical Center wykazało, że pływanie może być równie skuteczne w zwiększaniu wydolności płuc, jak inne ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze czy bieganie. Pływanie może również pomóc w zwiększeniu poziomu sprawności fizycznej i ogólnej aktywności, co również może poprawić funkcjonowanie płuc.

Korzyści psychologiczne

Pływanie to czynność, która może dać Ci psychiczną przerwę od zapracowanego życia. Wielu pływaków lubi medytacyjne doświadczenia związane z przebywaniem w wodzie, a to może pomóc w rozładowaniu stresu, poprawić nastrój i sprawić, że poczujesz się bardziej zrelaksowany.

Regularne uprawianie pływania może również poprawić stan zdrowia psychicznego poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji, lęku i zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Upośledzenie funkcji poznawczych jest głównym objawem depresji, lęku, PTSD i innych zaburzeń psychicznych i może utrudniać prowadzenie normalnego życia. Wykazano, że aktywność fizyczna jest skuteczna w zmniejszaniu zaburzeń poznawczych, a naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że stymuluje ona uwalnianie pewnych substancji chemicznych, które sprzyjają lepszemu funkcjonowaniu mózgu.

Pływanie jest jedną z najbardziej efektywnych form ćwiczeń, jakie możesz wykonać dla swojego ciała. Jest mało wymagające, świetne dla ludzi w każdym wieku i o różnych umiejętnościach; wymaga niewiele sprzętu i może być wykonywane w zaciszu własnego domu.

Pływanie angażuje prawie każdy mięsień w twoim ciele, w tym mięśnie rdzenia i kończyny dolne. Nie musisz być zawodowym pływakiem, aby czerpać korzyści zdrowotne z tego treningu całego ciała; możesz je czerpać równie dobrze w wodzie, jak i na suchym lądzie.