Jak zbudować domową siłownię: Wybieranie odpowiedniego sprzętuKiedy starasz się jak najlepiej wykorzystać możliwości swojej domowej siłowni, liczy się każdy element wyposażenia. Potrzebujesz nie tylko niezawodnych ciężarków i maszyn, które nie zepsują się po kilku użyciach, ale także idealnego uzupełnienia, które sprawi, że jutro znów będziesz się pocić. I choć bieżnia lub eliptyk to świetny początek, istnieją bardziej przystępne sposoby, aby stać się sprawniejszym i silniejszym dzięki przestrzeni w domu, kilku przedmiotom gospodarstwa domowego i odrobinie wyobraźni. Oto różne pomysły na to, jak zbudować domową siłownię, wraz z poradami i wskazówkami na temat wyboru odpowiedniego sprzętu dla swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy masz małe mieszkanie czy kawalerkę, istnieje wiele sposobów na stworzenie niesamowitej osobistej siłowni - nawet jeśli przechowywanie nie jest największym z twoich problemów.

Trening siłowy

Trening Bodyweight jest jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie zdobywania kondycji w domu, ponieważ nie wymaga prawie żadnego sprzętu. Weźmy na przykład pompki: można je wykonywać przy ścianie, z obiema rękami na ławce lub z TRX. Wszystko, czego potrzebujesz, to wystarczająco dużo miejsca, aby poruszać ramionami, i możesz wykonać ogromną różnorodność ćwiczeń. To samo dotyczy przysiadów i wypady, które można wykonywać praktycznie wszędzie. A dzięki temu, że trening bodyweight wykonuje się w domu, możesz ćwiczyć kiedy i gdziekolwiek jest to dla Ciebie wygodne - nie jest wymagana siłownia.

Podczas gdy te ćwiczenia są świetne dla początkujących, mogą również pomóc bardziej zaawansowanym sportowcom zwiększyć siłę i elastyczność. Ponadto są proste, skuteczne i można je wykonywać w krótkich seriach w ciągu dnia. Na przykład, możesz zmieścić się w szybkim 10-minutowym treningu, kiedy tylko masz kilka wolnych minut. Będziesz zaskoczony tym, jak wiele możesz zmieścić, a treningi nie będą już tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Skakanki i box

Kiedy myślisz o domowych siłowniach, liny do skakania są prawdopodobnie ostatnią rzeczą, która przychodzi do głowy. Ale na ile sposobów można wykorzystać ten prosty element wyposażenia? Po pierwsze, jump ropes są doskonałym ćwiczeniem kardio i możesz je wykonywać właściwie wszędzie. W przeciwieństwie do wielu innych maszyn cardio, nie potrzebujesz dużo miejsca, aby wykonać to ćwiczenie - i nie potrzebujesz żadnego sprzętu w ogóle.

Liny do skakania mogą być również używane do poprawy Twojej szybkości, zwinności, dokładności i koordynacji. Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy kimś, kto po prostu chce zyskać kondycję, liny do skakania są doskonałą opcją. Wraz z linami do skakania, innym świetnym dodatkiem do domowej siłowni jest boks. Chociaż worki bokserskie zajmują dużo miejsca, są tego warte - zwłaszcza jeśli masz przyjaciela, który również ma torbę.

Maty do ćwiczeń i taśmy oporowe

Jeśli masz ograniczoną ilość miejsca, maty do ćwiczeń i taśmy oporowe są świetnymi dodatkami. Maty do ćwiczeń są szczególnie przydatne, jeśli planujesz wykonywać ćwiczenia, które wymagają użycia rąk, takie jak crunche i pompki. Jeśli martwisz się o hałas maty, istnieje wiele cichych opcji, które zapewniają dobrą przyczepność i amortyzację.

Taśmy oporowe to także świetna oszczędność miejsca, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić opór i napięcie w całym zakresie ruchu. Są one dostępne w różnych kolorach, co wskazuje na poziom oporu, który oferuje każdy zespół. Możesz ich używać do ćwiczeń takich jak biceps curls, lunges i squats, a także do rozciągania. Dodatkowo, jeśli chcesz przejść na wyższy poziom, możesz połączyć kilka pasm dla większego oporu.

Hantle

Wiele osób pomija korzyści płynące z prostego sprzętu, takiego jak sztanga, szczególnie w mniejszych przestrzeniach. Podczas gdy pełny stojak na ciężary może nie być opcją, prosta sztanga, taka jak sześciokątny pręt i ciężarki, są więcej niż wystarczające, aby uzyskać świetny trening każdego dnia. I chociaż hantle również mają swoje miejsce, zajmują dużo miejsca i wymagają stojaka. Z sześciokątnym drążkiem możesz wykonywać przysiady, wyciskanie na ławce, wyciskanie nad głową i mnóstwo innych ćwiczeń. Możesz też podnosić większe ciężary niż przy użyciu hantli, co jest idealne dla tych, którzy chcą szybciej zobaczyć rezultaty.

Sztangi są również łatwo regulowane, co oznacza, że możesz podnosić lekkie ciężary przy dużej ilości powtórzeń lub ciężkie przy mniejszej ilości powtórzeń - cokolwiek wolisz. Są one również bardzo uniwersalne, więc możesz wykonywać wiele różnych ćwiczeń na jednym sprzęcie. Jeśli masz małą przestrzeń i chcesz zbudować mięśnie, sztanga jest świetną inwestycją, która szybko się zwróci.

Maszyny cardio

Podczas gdy maszyny cardio nie są najseksowniejszymi dodatkami do każdej domowej siłowni, są ważne dla każdej rutyny fitness. Jeśli chodzi o maszyny cardio, bieżnie i eliptyki są najbardziej powszechne. Chociaż mogą one być świetnymi dodatkami do domowej siłowni, zajmują dużo miejsca - i są drogie.

Przy mniejszym budżecie istnieje kilka opcji dla maszyn cardio, które pozwolą Ci zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Maszyna do wiosłowania jest doskonałym wyborem, ponieważ działa zarówno na górną, jak i dolną część ciała w tym samym czasie. Dodatkowo, jest mniej obciążający niż bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Rowery stacjonarne są również częstym dodatkiem do domowych siłowni, ponieważ są niedrogie i łatwe w użyciu. Jedynym minusem jest to, że są mniej efektywne niż inne rodzaje cardio. Jeśli chcesz wykonać trening całego ciała, rower stacjonarny nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Teraz, gdy już wiesz, jak zbudować domową siłownię i jakiego sprzętu użyć, czas zastosować to wszystko w praktyce. Zacznij od zmierzenia przestrzeni, którą masz do dyspozycji, i zanotuj, co chciałbyś w niej robić. Jeśli masz kilka różnych opcji, wybierz tę, która twoim zdaniem najlepiej wykorzysta przestrzeń i sprawi najwięcej radości. Następnie zapisz budżet i oś czasu. Ile możesz sobie pozwolić na wydatki każdego miesiąca i jak długo chcesz spłacać sprzęt, zanim zaczniesz go używać? Na koniec znajdź kilka sztuk sprzętu, które pasują do Twoich potrzeb, budżetu i linii czasu. Użyj recenzji i innych zasobów internetowych, aby upewnić się, że otrzymujesz świetny produkt.