5 ćwiczeń cardio, które podkręcą Twój metabolizmSpalanie tłuszczu cardio jest istotną częścią każdego planu odchudzania, ale nie wszystkie działania cardio są stworzone równe, jeśli chodzi o ożywienie metabolizmu i spalanie tłuszczu. Aby uzyskać jak najwięcej z rutyny cardio, należy wybrać działania, które stanowią wyzwanie dla organizmu w nowy sposób i utrzymują tętno w górze przez dłuższy okres czasu. Niezależnie od tego, czy wolisz ćwiczyć w domu, czy udać się na lokalną siłownię, istnieje kilka różnych rodzajów ćwiczeń cardio, które możesz wykonywać, aby przyspieszyć utratę tłuszczu. Kluczem jest znalezienie aktywności, które zmuszają Twoje ciało do cięższej pracy niż ta, do której jest przyzwyczajone, co z kolei wyzwala w Twoim organizmie spalanie większej ilości kalorii przez resztę dnia, a także zwiększa Twój metabolizm. Jeśli szukasz kilku nowych sposobów na zwiększenie intensywności podczas cardio, oto pięć spalających tłuszcz ćwiczeń cardio, które ożywią twój metabolizm.

Skoki na linie

Skakanie po linie jest jedną z najbardziej wydajnych i skutecznych form cardio, jeśli chodzi o spalanie kalorii i pobudzanie metabolizmu. Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy wykonywali trzy godziny intensywnego jump ropingu tygodniowo, stracili trzy razy więcej wagi niż ci, którzy wykonywali tę samą ilość ćwiczeń aerobowych chodząc. Skakanie na linie stanowi wyzwanie dla wszystkich głównych grup mięśni w Twoim ciele, w tym ramion, nóg, rdzenia i ramion.

Ten intensywny ruch całego ciała sprawia, że skakanie na linie jest tak skuteczną formą treningu cardio. Skakanie na linie zwiększa również Twój metabolizm, spalając kalorie długo po zakończeniu sesji cardio, co znane jest jako nadmierne powysiłkowe zużycie tlenu (EPOC). A jeśli obawiasz się, że skakanie po linie jest zbyt zaawansowane lub może mieć zbyt duży wpływ na kolana, nie martw się. Istnieje kilka różnych stylów jump ropingu, w tym skok na jednej nodze i różne sztuczki, które mogą być używane przez każdego, nawet tych z problemami z kolanami.

Bieganie na pochyłej bieżni

Jeśli uwielbiasz biegać na zewnątrz, ale zawsze jesteś zbyt zajęty, by zdążyć na siłownię, bieganie na pochyłej bieżni w domu może być idealnym rozwiązaniem. Regulując nachylenie bieżni, możesz zwiększyć intensywność swojego biegu, spalić więcej kalorii i podkręcić swój metabolizm. Wykazano, że bieganie po skosie zwiększa ilość spalanych kalorii o ponad 30%, co sprawia, że jest to świetna opcja na podkręcenie metabolizmu. Dodatkowo wykazano, że bieganie po pochyłości zwiększa powysiłkowe zużycie tlenu (EPOC), co oznacza, że będziesz nadal spalać dodatkowe kalorie po zakończeniu biegu. Bieganie na wzniesieniu jest świetną opcją dla wszystkich poziomów sprawności, ale jest szczególnie pomocne dla osób z nadwagą, ponieważ bieganie na wzniesieniu jest łatwiejsze dla stawów niż bieganie na płaskiej powierzchni.

Boks lub sztuki walki

Pobudzanie krwi i tętna poprzez trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) to doskonały sposób na spalenie większej ilości kalorii podczas treningu i zwiększenie metabolizmu. Boks, sztuki walki i inne intensywne treningi całego ciała są świetne dla zwiększenia tętna i pobudzenia metabolizmu. Chociaż istnieje kilka różnych rodzajów treningów bokserskich, każdy z nich zapewni mnóstwo cardio i spali dużą ilość kalorii. Badania wykazały, że treningi bokserskie spalają więcej kalorii niż bieganie i inne zajęcia aerobowe, więc uzyskasz świetny zastrzyk metabolizmu dzięki boksowi bez konieczności biegania. Dodatkowo, trening w rękawicach bokserskich spala więcej kalorii niż podnoszenie ciężarów bez rękawic, co sprawia, że boks jest świetną opcją na pobudzenie metabolizmu.

Okrążenia pływackie

Pływanie jest doskonałą formą cardio, która może pomóc zwiększyć swój metabolizm i zrzucić dodatkowe kilogramy. Pływanie jest ćwiczeniem o niskim wpływie, które pracuje kilka głównych grup mięśni i spala dużą ilość kalorii. Jedno z badań wykazało, że osoby, które pływały przez 30 minut co drugi dzień, straciły dwa razy więcej wagi niż te, które chodziły przez ten sam czas. Pływanie jest ćwiczeniem kardio, które można wykonywać przez dłuższy czas, co jest ważne dla zwiększenia metabolizmu. Im dłużej ćwiczysz, tym więcej kalorii spalasz, dlatego pływanie przez godzinę może spalić tyle samo kalorii, co bieganie przez zaledwie 30 minut. Aby zmaksymalizować korzyści z pływania dla Twojego metabolizmu, pamiętaj, aby skupić się na dobrej formie. Pływanie jest doskonałą formą cardio, ale łatwo o niechlujstwo i zwiększenie wpływu na stawy, jeśli nie zachowasz odpowiedniej formy.

Intensywny trening siłowy

Trening siłowy zyskał złą reputację na przestrzeni lat jako forma ćwiczeń, która sprawi, że będziesz nieporęczny, dając ci tylko "męskie cycki". W rzeczywistości trening siłowy jest doskonałą formą cardio, która może podkręcić twój metabolizm i pomóc ci stracić więcej wagi. Wiele form intensywnego treningu siłowego, takich jak HIIT i CrossFit, może zwiększyć tętno do punktu, w którym spalasz kalorie i zwiększasz swój metabolizm. Podczas gdy bieganie, chodzenie i inne ćwiczenia aerobowe są doskonałe dla zwiększenia metabolizmu, podnoszenie ciężarów może dać ci dodatkowy impuls metaboliczny. Jednak jeśli trening z ciężarami jest wykonywany nieprawidłowo, może mieć negatywny wpływ na metabolizm i spowodować przyrost wagi. Upewnij się, aby zrobić swoje ćwiczenia prawidłowo i użyć dobrego podnoszenia rutynę dla metabolicznego zwiększenia.

Spalanie tłuszczu cardio jest niezbędną częścią każdego programu utraty wagi. Upewnij się, że wybierzesz aktywność, która rzuca wyzwanie twojemu ciału na nowe sposoby i utrzyma twoje tętno w górze przez dłuższe okresy czasu. Jeśli uwielbiasz biegać na bieżni, skakać na skakance lub pływać w okrążeniach, są to doskonałe sposoby na spalanie kalorii i zwiększenie metabolizmu. Jeśli zmagasz się ze znalezieniem ćwiczenia, które działa dla Ciebie, wypróbuj kilka z tych różnych rodzajów ćwiczeń kardio i zobacz, który z nich się przyda. Oprócz wykonywania cardio, upewnij się, że stosujesz zdrową dietę, która zawiera dużo białka, warzyw i zdrowych tłuszczów. Jedzenie zrównoważonej diety jest najlepszym sposobem, aby zapewnić, że tracisz na wadze i uzyskać jak najwięcej z treningów.