Jak wykonać masaż rozgrzewający mięśnie w domuWłaśnie zakończyłeś energiczną sesję HIIT lub treningu siłowego i twoje ciało prawdopodobnie krzyczy, żebyś dał sobie spokój. A gdyby istniał sposób, który nie nadwyrężyłby Twoich mięśni, a wręcz przeciwnie - sprawiłby, że poczułbyś się przyjemnie i relaksująco? Tu właśnie z pomocą przychodzi masaż rozgrzewający mięśnie. Jeśli myślisz o słowie "masaż", prawdopodobnie myślisz o drogim zabiegu w spa z olejkami wcieranymi w napięte mięśnie... prawda? Nie do końca. Domowy masaż rozgrzewający mięśnie nie jest tak wymyślny, ale też nie zawiera olejków i nie jest szczególnie uciążliwy. Zamiast skupiać się na poszczególnych mięśniach, ten rodzaj masażu działa poprzez pobranie ciepła z Twoich dłoni i rozprowadzenie go równomiernie po powierzchni skóry, aby dotrzeć do znajdujących się pod nią mięśni.

Jak wykonać masaż rozgrzewający mięśnie w domu

Pierwszym krokiem w domowym masażu jest użycie ciepłego ręcznika lub flaneli, aby otworzyć pory na skórze. Dzięki temu ciepła krew, która przepływa przez twoje żyły, przedostaje się na powierzchnię skóry znacznie szybciej i łatwiej. Kiedy masujesz mięśnie ciepłymi rękami, pomaga to je rozluźnić - a najlepszym sposobem na to jest rozpoczęcie od ciepłych rąk, aby krew szybciej do nich dopływała. Jeśli chcesz wzmocnić proces rozgrzewania, możesz również użyć poduszki grzewczej, butelki z gorącą wodą lub miski z ciepłą wodą, w której będziesz moczyć ręce.

Masaż mięśni ciepłymi dłońmi pomaga je rozluźnić - a najlepszym sposobem na to jest rozpoczęcie od ciepłych dłoni, aby krew szybciej do nich dopływała. Jeśli chcesz wzmocnić proces rozgrzewania, możesz również użyć poduszki grzewczej, butelki z gorącą wodą lub miski z ciepłą wodą do moczenia rąk.

Zacznij od rozgrzewającego masażu

Masaż rozgrzewający to rodzaj masażu, który wykonuje się bez użycia olejku lub balsamu. Można go nakładać na dowolną część ciała, ale najczęściej stosuje się go na plecy i nogi. Ciepło z dłoni może pomóc rozluźnić napięte mięśnie, jednocześnie zwiększając krążenie i rozluźniając osobę masowaną.

Ciepło rozgrzewającego masażu może pomóc rozluźnić napięte mięśnie, zwiększyć krążenie i zrelaksować osoby masowane.

Rozgrzewający masaż ma kilka zalet w porównaniu z masażem, który wykonujesz, gdy twoje mięśnie są zimne - i są one szczególnie istotne, gdy używasz masażu jako metody rozciągania i treningu mobilności. Kiedy mięśnie są ciepłe, łatwiej je rozciągnąć.

Dzieje się tak dlatego, że mięsień, który jest ciepły, jest zazwyczaj bardziej elastyczny niż ten, który jest zimny. Kiedy używasz masażu jako rozgrzewki przed rozciąganiem, możesz w pełni wykorzystać zwiększoną elastyczność swoich mięśni i uniknąć urazów, które mogą być spowodowane przez rozciąganie zimnych mięśni.

Krok po kroku: Jak masować mięśnie w domu

  • Zacznij od obszarów o niskim wpływie - Twoje niskie plecy, spody stóp i wewnętrzne strony ud to obszary, które zwykle są dość odporne na stres związany z ćwiczeniami. To dobre miejsca na początek, jeśli jesteś początkujący lub masz problemy z niektórymi mięśniami.
  • Znajdź punkty spustowe - Kiedy już się rozgrzejesz, możesz użyć masażu, aby poszukać konkretnych "punktów spustowych" - miejsc, w których Twoje mięśnie są nieco bardziej napięte niż powinny.
  • Pracuj nad obszarami, które najbardziej tego potrzebują - Gdy ciepło się rozprzestrzeni, możesz wrócić i wykonać odpowiedni masaż tych części ciała, które najbardziej potrzebują dobrego rozciągnięcia. Rozgrzewając się najpierw, możesz sprawić, że rozciąganie będzie bardziej komfortowe i wydajne.

Porady dotyczące wykonywania masażu rozgrzewającego mięśnie w domu

Masaż rozgrzewający mięśnie to rodzaj samoopieki, który można wykonać w domu. Jest to forma masażu rozgrzewająca mięśnie w celu złagodzenia napięcia i bólu.

  • Wybierz mądrze swój olejek - Świetny olejek do masażu to taki, który jest pachnący i świetnie smakuje, ale też nie spowoduje ubytków ani nie poplami pościeli. Wanilia, cynamon i goździk to świetny wybór, ponieważ pachną wyśmienicie i mogą pomóc rozgrzać mięśnie jeszcze bardziej. Pamiętaj jednak, aby unikać olejków cytrusowych, ponieważ są one kwaśne i mogą uszkodzić szkliwo zębów.
  • Użyj stołu do masażu - Jeśli masz taki stół, możesz użyć stołu do masażu, ponieważ daje on stabilną powierzchnię, na której możesz odpoczywać i masować swojego partnera.
  • Zaangażuj partnera - Jeśli masz partnera, zaangażuj go w ten proces. Może to być świetna czynność łącząca i możecie się od siebie nawzajem wiele nauczyć.

Domowy masaż rozgrzewający mięśnie polega na rozgrzaniu mięśni najpierw i rozciągnięciu ich i rozluźnieniu po. Jeśli chcesz leczyć się po długim treningu i nie chcesz wydawać ręki i nogi, daj to spróbować!

To może nie być tak fantazyjne, jak ten masaż, który dostałeś w spa, ale to na pewno będzie bardziej skuteczne dla twoich mięśni. A to jest to, co naprawdę się liczy, prawda?